september 2014 | juliette stephen
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
juliette stephen
    • Recept
    • •
    • Profil
      juliettestephen
      juliettestephen

      På denna sida får du läsa mycket om hälsa och om bra hälsosam ekologisk mat, mycket vego mat och vego recept, min träning, olika träningstips och tips på snygga träningskläder.

      Men du får även läsa om min resa på över minus 60 kilo och livet med MS


      Email: juljet@hotmail.com
      Instagram: juliettestephen




      • Bloglovin
      • Nouw
      • Twitter

      Kategorier

      • Alla
      • Barnkläder och mode
      • BetterBodies
      • Breakfast
      • CrossFit
      • Fitness & Health
      • Frukost
      • Heminredning
      • Min bakgrund
      • Multiple Scleros MS
      • Odla
      • Odla eget
      • Recept
      • Rekommenderade Vegan Produkter
      • Rekommenderade produkter
      • Semester
      • Träning
      • Vegan Recept
      • Vegan recipes
      • Veganska bröd
      • Visste du att

      Arkiv

      • september 2020
      • juli 2020
      • juni 2020
      • maj 2020
      • mars 2020
      • februari 2020

      Prenumerera

      • Follow

      Att psyka sig själv positivt

      torsdag, 11 september, 2014, 09:56
       
       

      Ja det är inte alltid så lätt att komma ihåg det. En gång i tiden var Mr. Olympia en tanig liten pojkspoling. En vacker dag kommer jag att stå där på gymet och komma ihåg hur jag kände mig dessa dagar. Som en elefant som aldrig kommer nån vart! Ja, för även jag, positiviteten själv som en del kallar mig kan faktiskt ha dåliga dagar eller veckor jag med.

      Ibland när jag står där på gymet och ska försöka lyfta någonting tungt så är allt jag kan se - hur långt jag har kvar - inte hur långt jag har kommit. Vad händer då? Jo, helt plötsligt så försvinner den där magiska extra kraften - beast mode- ur mig och jag blir svag, jag orkar inte helt plötsligt och jag är redo att ge upp, och marschera rakt ut ur gymet och gå och sticka ner mig själv i sanden som om jag vore någon slags struts och bara ge upp och tycka synd om mig själv och aldrig mer komma tillbaka.

      Ibland kan jag få ur mig själv ur det negativa tankesättet och så tränar jag på bättre än innan för jag blir helt enkelt så förbannad på mig själv så jag pushar mig själv ännu mer vilket är det idealiska men ibland så kan jag helt enkelt inte komma ur det där tankesättet. Jag går i alla fall aldrig hem men träningen blir inte den bästa. Jag kanske missar nått rep eller nått set här och där men jag ger i alla fall inte upp men som sagt så suger den träningen.

      De negativa tankarna är livsfarliga så därför när de kommer så försöker jag slå bort dem på en gång. Det är det enda som funkar för om man låter dem få fäste i hjärnan så kommer bara resten av dagen att suga och så kanske det håller i sig ett par dagar. Jag försöker intala mig själv saker som på bilden att 'Mr. Olympia, även han den bjässen, började någonstans'. Ibland är det svårt att komma ihåg att alla de människor på gymet med de otroligt vackra och perfekt kropparna, även de började någonstans och de gav inte upp och därför kan de nu få njuta av en snygg fysik.

      Det ska jag med, en vacker dag. För jag tänker inte ge upp. Jag slår bort dem negativa tankarna och snart en dag kommer även jag att kunna säga Tack till mig själv för att jag aldrig gav upp!

        Följ gärna mig och min blogg på någon av följande portaler:
      //  
      • Alla

      Gillar

      Kommentarer

      Fräsh lunch!

      tisdag, 9 september, 2014, 15:47
       

      Jag var så sugen på något fräsch och färgrikt till lunch idag efter träningen så det fick bli en superduper god sallad gjord på vanlig isbergssallad, sugarsnaps, kycklingbröstfilé, avokado, svarta bönor och granatäpple. Dressingen bestod av lite olivolja, rödvinsvinäger,salt och peppar. Super enkelt att göra och supergott och fräsht att äta, precis som jag ville ha det! Dessutom väldigt mättande!!

      Taggat på Instagram: @juljet:
      Följ gärna mig och min blogg på någon av följande portaler:
      //  
      • Alla, Recept

      Gillar

      Kommentarer

      Träningsdepraverad

      måndag, 8 september, 2014, 19:44
       

       

      Ja det är precis det jag har fått vara i två hela veckor nu - träniningsdepraverad så det står härliga till! Har ju haft min mans familj från USA på besök och första veckan gick väl träningen någotsånär bra. Fick träna kanske en 4 gånger och det var mest för att de fortfarande hade jetlag och sov halva dagen varpå jag passade på att smita iväg när de sov. Men hela förra veckan hade jag en annan del av familjen på besök och de hade vart i Italien en vecka innan så de hade ingen jetlag utan de vaknade runt 8 på morgonen och var redo att attackera dagen på en gång och ville ut och kolla på saker och jag var ju tvungen att visa dem allt. Tidiga mornar till sena kvällar var vi ute varje dag och min ångest växte sig starkare för varje dag som gick och jag inte kunde träna!

      Men NU idag är jag fri som fågeln!!! Jag fick träna igen på flera dagar i rad!!!! I'm back!!! Asså känslan jag hade på passet i kväll var obeskrivlig!!!! Jag var lyckligare än lyckan själv assså!!!!

      Ååååh vad jag tänker vara super disciplinerad som bara den och inte missa ett endaste pass som är inplanerat! Man inser vad man har när det tas bort från en, rättighets att få bränna kalorier och kämpa sig fram till en grym kropp! Jag svär dyrt och heligt att jag aldrig ska ta min träning för given! Även när jag känner att jag inte har någon lust att träna så ska jag klämma fram lite lust och göra det ändå!!! Och där med basta!!

      Här är jag på veckans första powerwalk tidigt i morse:

       

      Följ gärna mig och min blogg på någon av följande portaler:
      //

       
      • Alla

      Gillar

      Kommentarer

      juliettestephen

      • Gå till Profil
      • Gå till Startsidan
      • Gå till RSS
      • Gå till Sitemap

      Blogga på Nouw

      • Skapa konto
      • Tjäna pengar på din blogg
      • Tagga produkter med Metapic
      • Flytta din blogg till Nouw

      Bloggar

      • Allmänt
      • Annat
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Hästar & ridsport
      • Mat & recept
      • Mode
      • Personligt
      • Resor & utland
      • Sport
      • Träning & hälsa

      Nouw

      • Magazine
      • Allmänna villkor
      • Sekretesspolicy
      • Kakor
      • Kontakta oss
      • Hjälp
      • Driftinformation
      • Build: 2021-01-13 15:53